ZAŁOŻENIE SPÓŁKI Z O.O. ONLINE

ZAŁOŻENIE SPÓŁKI Z O.O. ONLINE

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się ogromną popularnością. Przedsiębiorcy decydują się prowadzić działalność w tej formie z wielu powodów. Podstawowym powodem jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Ostatnią zachętą podatkową do działania w formie spółki z o.o. stał się tzw. Estoński CIT. Do tego, samo założenie spółki z o.o. online jest bardzo proste i stosunkowo tanie. Poniżej w kilku słowach opisujemy jak założyć spółkę z o.o. nie wychodząc z domu.

Co muszę wiedzieć o s24?

Założenie spółki z o.o. przez internet jest możliwe przy użyciu systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości S24. System jest zbudowany w taki sposób, aby zautomatyzować wiele procesów. Wszystkie czynności zmierzające do zarejestrowania spółki robimy online. Umowę spółki z o.o. również zawieramy online. Nie ma konieczności zawierania takiej umowy u notariusza i ponoszenia w związku z tym dodatkowych kosztów. System automatycznie generuje umowę i wymusza od nas doprecyzowanie tej umowy poprzez uzupełnienie danych lub wybór odpowiednich postanowień. Dodatkowo pomaga nam wygenerować wniosek do sądu, opłacić go i wysłać do sądu rejestrowego. Wszystko dzieje się w jednym miejscu za pośrednictwem jednej platformy.

Od czego zacząć założenie spółki z o.o. online

Pierwszym krokiem do skorzystania z funkcjonalności portalu S24 jest zarejestrowanie konta użytkownika. Rejestracja konta polega na wprowadzeniu danych identyfikujących użytkownika oraz ustalających jego profil.

Link do portalu S24

Aby utworzyć konto musisz podać:

  • adres e-mail
  • hasło

Konto musi być autoryzowane poprzez podpisanie go podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym Profilem Zaufanym.

Co istotne możesz posiadać tylko jedno konto autoryzowane danym podpisem kwalifikowanym lub Profilem Zaufanym. Zakładając konto każdy z użytkowników potwierdza, że został pouczony o odpowiedzialności za podawanie fałszywych danych wynikającej z przepisu Art. 65 §1 K.w.

Podpis kwalifikowany czy podpis potwierdzony Profilem Zaufanym?

Kilka słów o podpisie kwalifikowanym

Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który prawnie jest tak samo traktowany jak podpis własnoręczny. Ważność takiego podpisu zależna jest od jego poświadczenia za pomocą kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego. Co istotne podpis kwalifikowany kupujesz u jednego z certyfikowanych dostawców. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji. Musisz dodatkowo wiedzieć, że podpis kwalifikowany można kupić na określony przedział czasowy. Inaczej mówiąc, po upływie czasu na jaki została zawarta umowa z dostawcą podpisu kwalifikowanego konieczne jest przedłużenie ważności certyfikatu co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podpis potwierdzony Profilem Zaufanym

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz m.in. podpisać dokument podpisem zaufanym. Ten podpis jest integralną częścią twojego profilu zaufanego. Dlatego w pierwszej kolejności musisz posiadać profil zaufany. Kliknij w poniższy link i załóż profil zaufany:

Załóż profil zaufany

Profilem zaufanym możesz możesz podpisywać zarówno dokumenty zapisane na twoim dysku, jak i takie, które zostały przygotowane na formularzach elektronicznych udostępnionych na Biznes.gov.pl, ePUAP lub na innych serwisach urzędowych, z których korzystasz.

W praktyce złożenie podpisu polega na kliknięciu przycisku „Podpisz podpisem zaufanym” w danym portalu publicznym i potwierdzeniu kodem autoryzacyjnym przesyłanym SMS-em.

Ważne!
Podpis zaufany, potwierdzony profilem zaufanym zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny.

Podsumowując Profil zaufany będzie narzędziem wystarczającym do zawarcia umowy spółki z o.o. w systemie S24. W praktyce zazwyczaj korzysta się z Profilu zaufanego. Z podpisu elektronicznego najczęściej korzystają cudzoziemcy.

Pamiętaj, że oprócz Ciebie możliwość podpisywania Profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym muszą mieć również pozostali wspólnicy oraz członkowie zarządu. A zatem wszystkie te osoby muszą zadbać o ich własny „podpis”.

Dostęp do portalu S24

Po utworzeniu konta w portalu S24, logujemy się do systemu. Następnie klikamy w zakładkę „Moje przedsiębiorstwa”. Kolejno wybieramy „+Dodaj przedsiębiorstwo„.

System wymaga , aby wypełnić pola dotyczące:

  • Nazwy tworzonej spółki (należy podać bez przyrostka z formą prawną)
  • Formy prawnej
  • Opisu
  • Siedziby

W następnych kroku masz dostęp do swojego przedsiębiorstwa – już konkretnej firmy.

I co dalej? Jak zawrzeć umowę spółki z o.o. online

Następnym etapem jest wybranie wzorca umowy spółki z o.o. i jego uzupełnienie. Paragraf po paragrafie wypełniamy pola. Co istotne niektóre z nich mogą budzić problemy, bowiem są to postanowienia wynikające z Kodeksu Spółek Handlowych i mające realne przełożenie na funkcjonowanie naszej spółki. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy spółki z o.o. przez wszystkich wspólników za pomocą podpisu potwierdzonego Profilem Zaufanym lub podpisu elektronicznego.

Koszt sporządzenia umowy spółki, w przeciwieństwie do umowy sporządzonej u notariusza będzie wynosił 0 zł.


Chcesz wiedzieć więcej na temat założenia spółki w sposób tradycyjny, kliknij w poniższy artykuł:


Dokumenty niezbędne do rejestracji spółki z o.o.

Oprócz samej umowy spółki z o.o. koniecznie musimy przygotować jeszcze inne dokumenty niezbędne do rejestracji spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców. Brak tych dokumentów spowoduje, że sąd rejestrowy będzie Nas wzywał do uzupełnienia braków, co znacznie wydłuży sam proces rejestracji spółki.

Rejestracja spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego

Kolejnym krokiem będzie utworzenie wniosku do sądu rejestrowego. Oczywiście w tym zakresie również platforma s24 przychodzi z pomocą. Za jej pośrednictwem kreujemy wniosek o rejestrację spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców. To również jest bardzo proste. Do utworzonego wniosku dołączamy już wcześniej opracowane dokumenty m.in. umowę spółki, oświadczenia wspólników, członków zarządu. Następnie klikamy „opłać wniosek”. Po opłaceniu klikamy „wyślij wniosek”. I w ten sposób, bardzo szybko nasze dokumenty znalazły się w sądzie rejestrowym, który to sąd po weryfikacji kompletności informacji i dokumentów podejmuje decyzję o wpisie naszej spółki bądź nie do KRSu.

Koszty założenia spółki z o.o. online

Rejestracja spółki z o.o. wiąże się z koniecznością poniesienia kosztu wpisu w wysokości 250 zł za rejestrację spółki oraz 100 zł za ogłoszenie w MSiG. W przypadku formy tradycyjnej koszty te są wyższe i wynoszą 600 zł łącznie.

Jak szybko będziemy mieć zarejestrowaną spółkę z o.o.?

W sytuacji gdy w sposób kompletny, właściwy i zgodny z przepisami złożymy wniosek o rejestrację spółki z o.o. to możemy się spodziewać zarejestrowania spółki w ciągu kilku dni. W praktyce najczęściej są to 3 dni robocze.